Muzeum Historyczne jest jak najbardziej odpowiednim miejscem do przechowywania drzewa genealogicznego rodu Załuskich. Trzeba przypomnieć, że już od 1947 r. istnieje ścisły związek między naszą placówką a Załuskimi. Na mocy dekretu o reformie rolnej z września 1944 r., ich majątek w Iwoniczu Zdroju został przejęty przez władzę „ludową” (nawet z pogwałceniem ówczesnego prawa), a zarekwirowane pamiątki rodzinne trafiły do zbiorów sanockiego muzeum. Dopiero w 2008 r. zawarto ugodę pomiędzy naszą placówką a rodziną Załuskich. Ugoda ta jest podawana za wzór w rozstrzyganiu podobnych spraw. Rodzinie zostały zwrócone bezprawnie zabrane przedmioty. Jednak najcenniejsze pod względem artystycznym obrazy pozostały w naszym muzeum. Cztery portrety zostały przez rodzinę Załuskich podarowane naszej placówce, a dwa zakupiono po bardzo preferencyjnej cenie. Dziś możemy je podziwiać w sali portretowej naszego zamku."
Po koncercie w rozmowie z p. Iwo Załuskim wspominał nestor sanockiej fotografii p. Władysław Szulc:"Wysłuchałem koncertu z wielką rozkoszą. Muzyka pana atentatów towarzyszyła mi od dziecka. Ja i moja siostra jako dzieci byliśmy układani do snu przez naszego dziadka, u którego spędzaliśmy wakacje i grał nam do snu właśnie muzykę Ogińskiego. Dziadek grał wiele utworów, ale (chyba) na naszą prośbę grał i to zostało mi w pamięci, "Pożegnanie Ojczyzny" Ogińskiego."
Więcej o wykonawcach.
Iwo Załuski -potomek księcia Michała Ogińskiego. Urodzony w Krakowie w 1939r. Spędził pierwsze 6 miesięcy w Iwoniczu. Uciekł z rodzicami w czasie wybuchu wojny. Dotarł do Wielkiej Brytanii w 1946. Pracował jako nauczyciel muzyki w Londynie. Komponował i wystawiał muzikale w każdym roku kariery. Już na emeryturze podjął badania dzieł muzycznych, w tym Chopina, Liszta i Mozarta. Napisał wraz z małżonką Pamelą 12 książek po angielsku dotyczących dzieł muzyki klasycznej. Jest autorem „The Ogiński Gene”, historii dynastii Ogińskiego, wydanej po angielsku, rosyjsku i litewsku. Obecnie oczekiwane jest polskie wydanie pt „Pożegnania z Ojczyzną”. Jako pianista wydał 4 CD z utworami Ogińskiego i jego następców. Iwo Załuski koncertuje regularnie w Polsce, na Białorusi i Litwie – w całości te kraje były „ojczyzną rodu Ogińskich”. The Standing Stones
Młody zespół "The Standing Stones" powstał 2 lata temu gdy poproszono Iwa Załuskiego o opiekę nad dziećmi w lokalnym „klubie niedzielnym” w miejscowym kościele. Z pracy tej "wyrósł" kwintet, dla którego Iwo komponował i pisał aranżacje. Członkowie zespołu pochodzą z pięknego miasteczka St. Davids, położonego na wybrzeżu atlantyckim. The Standing Stones, brali udział w koncercie muzyki polskiej na cześć roku Chopinowskiego. Grali utwory Chopina i Michała Kleofasa Ogińskiego. I w ten sposób 5 młodych Walijczyków zapoznali swój naród z "nieznaną" muzyką polską. Dziś jako dorastająca młodzież występując pod znakiem „Biały Orzeł i Zielony Smok” przedstawiają urozmaicony repertuar, w tym utwory Chopina, Ogińskiego i Karola i Amelii Załuskich, jako też melodie walijskie i celtyckie. Oto wzajemna wymiana kultury i muzyki."
http://esanok.pl/2011/muzyczna-uczta-w-sanockim-domu-kultury.html
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz